Endodoncja

Leczenie endodontyczne, nazywane częściej leczeniem kanałowym to metoda leczenia, która jest stosowana w przypadku bardzo zniszczonych zębów – to znaczy takich, w których doszło do nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba.

Przez nieodwracalne zmiany w miazdze, rozumiemy brak możliwości leczenia zęba tradycyjnymi metodami, w tym poprzez bezpośrednie lub pośrednie wypełnienie miazgi zęba. Ząb kwalifikuje się do endodoncji przede wszystkim w wyniku nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe zęba pozwala przedłużyć jego “życie” i uniknąć konieczności jego ekstrakcji.

Etapy leczenia kanałowego

Etap I

Endodonta rozpoczyna leczenie od dokładnego i całkowitego usunięcia (oczyszczania) kanałów korzeni zębowych i komory zęba z zainfekowanych tkanek, czyli nerwów i naczyń krwionośnych.

Etap II

W drugim etapie leczenia stomatolog przystępuje do poszerzenia i ukształtowania kanałów korzeniowych (w celu jak najlepszego przygotowania ich do procesu wypełniania) oraz dezynfekcji przy pomocy środków płuczących o właściwościach antybakteryjnych.

Etap III

Na koniec lekarz wypełnia wolne przestrzenie w kanałach przy pomocy biozgodnego materiału – najczęściej gutaperki.

Leczenie endodontyczne nie zawsze można zakończyć podczas jednej wizyty u stomatologa – wszystko zależy od ilości kanałów korzeniowych i ich budowy, a także stopnia trudności przeprowadzenia całej operacji.

W gabinecie stomatologicznym Implant-Art przykładamy wielu starań, by kanałowe leczenie było przeprowadzone bardzo dokładnie i w sposób jak najmniej bolesny dla pacjenta. Wykorzystujemy w tym celu ręczne i maszynowe narzędzia kanałowe, a także mikrosilnik endodontyczny. Leczenie kanałowe przeprowadzamy na podstawie wykonywanych regularnie zdjęć RTG, co sprawia, że cały zabieg jest nie tylko sprawny, ale też bardzo precyzyjny.  

Specjalizacje

Gabinetu IMPLANT-Art, Warszawa Mokotów

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)