Licówki zębów Warszawa

Licówki porcelanowe – to cienkie płytki z materiału ceramicznego, umieszczone na przedniej powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu, mogą być wykonane zarówno na przednich jak i bocznych zębach.


Licówki pokrywają ząb tylko na przedniej powierzchni- licowej. Korony pokrywają ząb całkowicie i wykonuje  się je w celu odbudowy bardziej zniszczonych albo startych zębów.


Licówki porcelanowe wykonuje się z nowoczesnych wysokotechnologicznych materiałów pełnoceramicznych, pozwalających uzyskać maksymalny efekt estetyczny i maksymalną wytrzymałość przy minimalnej grubości licówek, co oznacza minimalną ingerencję w twarde tkanki zęba.

Najbardziej popularne materiały ceramiczne to: ceramika skaleniowa, ceramika leucytowa, dwukrzemian litu.


 • Konsultacja.
 • Badanie kliniczne i radiologiczne.
 • Skanowanie zębów, wykonanie zdjęć uśmiechu i twarzy, analiza danych, projektowanie przyszłego uśmiechu (Wax-Up).
 • Mock-Up – czyli przymiarka na zęby własne projektu uśmiechu za pomocą specjalnego elastycznego materiału jeszcze bez szlifowania powierzchni zęba w celu akceptacji kształtu przyszłych zębów i ustalenia szczegółów.
 • Etap opracowania zębów i pobierania wycisków albo skanów za pomocą skanera wewnątrzustnego 3D, następnie  wysyłanie plików do laboratorium protetycznego, wykonanie tymczasowych licówek na okres wykonania pracy ostatecznej.
 • Po wykonaniu w laboratorium technicznej części pracy – przymiarka gotowych porcelanowych licówek na zęby, cementowanie, korekta w zgryzie i polerowanie.

Jest to proces  indywidualny i trwa zazwyczaj od jednego do trzech tygodni.


Licówki pełnoceramiczne są przeciwwskazane w przypadku:

 • bruksizmu (zgrzytanie i zaciskanie zębów ),
 • starcia zębów,
 • zaawansowanych wad zgryzu,
 • licznych braków zębów,
 • chorobach przyzębia, niewystarczającej higienie, dzieciom do 16 lat, przy mocno zniszczonych zębach (wskazane korony).

Po zastosowaniu się do wszystkich zaleceń lekarza licówki mogą służyć od 10 lat i więcej. Wymieniać je trzeba tylko w przypadku urazowego odkruszenia, albo zmiany położenia dziąsła i obnażenia granicy między licówką a zębem w związku z biegiem czasu (przy prawidłowej higienie dziąsło przesuwa się bardzo wolno, albo w ogóle nie zmienia swojego położenia).


Można, to jest absolutnie nieinwazyjna metoda. O możliwości wykonania takich licówek w każdym konkretnym przypadku decyduje lekarz, bo niestety tylko w przypadku przerw między zębami albo mikrodoncji (małe, wąskie korony zębów) możliwe jest to technicznie do wykonania. Większość przypadków wymaga jednak szlifowania zębów.


Nowoczesne materiały pozwalają redukować twarde tkanki zęba tylko w obrębie szkliwa, to znaczy 0,3-0,7 mm w okolicy szyjki zęba i 0,7-1,5 mm na brzegu siecznym. W niektórych przypadkach w celu zmiany położenia zęba za pomocą licówki możliwa jest redukcja tkanek w przedziale 1,5 mm.


Jak najbardziej można, to jest jedna z najbardziej popularnych przyczyn założenia licówek. Za pomocą licówek można zmienić kolor tak jednego zęba (np. po urazowym przebarwieniu zęba) jak i  wszystkich zębów w strefie uśmiechu. Kolorystyczna gama kolorów porcelanowych materiałów zapewnia możliwość dopasowania koloru pod każdy odcień zęba.


Podczas wykonania licówek pełnoceramicznych jednym z najważniejszych etapów jest wizualizacja przyszłego uśmiechu odnoście rysów twarzy, linii pośrodkowej i innych punktów odniesienia. Narzędziem do wykonania tego etapu jest program DSD (Digital Smile Design). Lekarz za pomocą specjalnych szablonów z różnymi kształtami zębów może przymierzyć je do zdjęć uśmiechu Pacjenta i dalej przekazać informację do laboratorium protetycznego, gdzie technik wykona 3D modele (Wax-Up) i następnie zostanie etap przymiarki  w jamie ustnej Pacjenta za pomocą specjalnego materiału


W przypadku wad zgryzu niestety najpierw wskazane jest leczenie ortodontyczne, a potem założenie licówek. Dzięki licówkom można skorygować delikatne przesunięcia i obrócenia zębów jeśli warunki zgryzowe są prawidłowe.


Można. Zależy od szerokości szpary (diastemy). Na etapie konsultacji i 3D wizualizacji lekarz stwierdzi, czy wystarczy założyć licówki tylko na siekacze środkowe, czy to wywoła dysproporcję w szerokości zębów i lepiej zrobić licówki na 4 albo 6 przednich zębów.


Specjalizacje

Gabinetu IMPLANT-Art, Warszawa Mokotów

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)