Ósemki nazywane są zębami mądrości, ponieważ wyrastają między 17 a 25 rokiem życia, a więc w okresie kiedy człowiek osiąga dojrzałość. U niektórych osób wyrzynają się nawet do 40 roku życia. W pojedynczych przypadkach zdarza się, że nie pojawiają się wcale.Zęby mądrości to pozostałość po naszych przodkach, którym duże szczęki służyły do żucia surowego mięsa. W trakcie ewolucji ósemki przestały być przydatne i dlatego szczęki uległy zmniejszeniu, przez co często nie są w stanie pomieścić więcej niż 28 zębów.
Kiedy zęby mądrości zaczynają wyrastać, czasami pojawiają się problemy z zachowaniem prawidłowego zgryzu, wyrastają częściowo, bardzo często pod pewnym kątem wtedy niestety naciskają na sąsiednie zęby, sprawiają ból.
Czy usuwać zęby mądrości?Wyrznięte ósemki prawidłowo są zębami pełnowartościowymi. Jeżeli dobrze pełnią swoją funkcje należy je zostawić.Na chirurgiczne usunięcie zębów modrości należy się zdecydować kiedy:
• w łuku jest za mało miejsca, ósemki mogą być przyczyną stłoczenia zębów;
• są zniszczone przez próchnicę (ósemki są podatne na próchnice, ponieważ są gorzej zmineralizowane);
• zaczynają pojawiać się częste stany zapalne dziąsła (występują one w przypadku ósemek niewyrżniętych. Resztki jedzenia i bakterie gromadzą się pod dziąsłem, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu).