Korona porcelanowa zęba Warszawa

Korony zębowe to sztuczne osłonki o wyglądzie i kształcie zębów naturalnych, trwale przymocowywane do odpowiednio przygotowanych zębów Pacjenta lub specjalnych podbudów. Ten rodzaj procedury jest najczęściej wykorzystywany w przypadku znacznego uszkodzenia i przebarwienia uzębienia, na które nie można skutecznie oddziaływać za pomocą tradycyjnych metod, takich jak wypełnianie ubytków w szkliwie czy usuwanie kamienia nazębnego. Materiał, z którego wykonuje się korony, zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta. Często preferuje się ceramikę, czyli porcelanę, wtedy mówimy potocznie o koronach porcelanowych, która wiernie odwzorowuje naturalny wygląd zębów w jamie ustnej Pacjenta. W kategorii koron porcelanowych wyróżnia się różne rodzaje, zależnie od konkretnych potrzeb i sytuacji.

  1. korony pełnoceramiczne —korony te są w pełni wykonane z ceramiki, co gwarantuje atrakcyjny wizualny efekt; są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów pod względem estetycznym.
  2. korony porcelanowe na podbudowie metalowej — charakteryzują się solidnym trwałym wykonaniem oraz atrakcyjną ceną, jednak u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne na metale takie jak chrom, nikiel czy kobalt.
  3. korony akrylowe — służą jako korony tymczasowe, na przykład podczas leczenia zębów lub w trakcie procesu wytwarzania stałych koron. Niestety, na dłuższą metę nie cechują się trwałością.
  4. korony porcelanowe z podbudową z tlenku cyrkonu — tlenek cyrkonu stanowi materiał znacznie bardziej odporny i trwały niż metal, jest też wysoce odporny na działanie substancji chemicznych. Co więcej, zachowuje swoją białą, krystaliczną strukturę i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Wybór rodzaju korony w naszej klinice dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta oraz oczekiwanych przez niego rezultatów. Nie ma istotnych różnic w skuteczności różnych metod. Wszystkie równie efektywnie pozwalają pozbyć się problemu zniszczonych i nieestetycznych zębów. Nawet w przypadku Pacjentów, których zęby są w bardzo złym stanie, obawy związane z zabiegiem zakładania koron są całkowicie nieuzasadnione, ponieważ nie jest to ani trudne, ani bolesne. Jedyną niedogodnością jest potrzeba kilku wizyt u dentysty. Podczas pierwszej wizyty stomatolog określa stopień uszkodzenia zębów, przystępuje do ich szlifowania w odpowiedni sposób, usuwając przy tym uszkodzone szkliwo. Oczywiście Pacjent otrzymuje wcześniej znieczulenie. Dodatkowo, niezbędne jest odsunięcie dziąseł, aby umożliwić pobranie wycisku szczęki. Jest to osiągane za pomocą nitki retrakcyjnej, którą umieszcza się w kieszonce dziąsłowej. To ułatwia dostosowanie masy wyciskowej do każdego zęba. Następnie ten wycisk musi być powtórzony, ale już bez odsuwania dziąseł, aby jak najwierniej odwzorować naturalny wygląd uzębienia. Kolejnym krokiem jest ocena przez lekarza rozmiaru korony porcelanowej, lub innej, ich koloru oraz rodzaju materiału. Często, przy odbudowie zębów trzonowych, korzysta się z koron porcelanowych na podbudowie metalowej, lub z koron wykonanych z cyrkonu. W przypadku zębów przednich zaleca się korony pełnoceramiczne, aby osiągnąć jak najlepszy efekt estetyczny.

Jeśli występuje u Państwa problem z uszkodzoną naturalną koroną zęba, najlepszym wyjściem jest wykonanie korony protetycznej. Każdy ząb składa się z korzenia i korony, z czego korona to widoczna część zęba w jamie ustnej. Koronę porcelanową można umieścić na uszkodzonym zębie lub na wszczepionym implancie. Oprócz przywracania funkcji zdrowego zęba, nowa korona ma także rolę estetyczną, poprawiając wygląd i kształt zęba. Alternatywnym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonych zębów jest most protetyczny. Most protetyczny służy do zapełnienia luki między jednym a maksymalnie trzema zębami sąsiadującymi. Procedura polega na umieszczeniu koron na zębach, które znajdują się blisko luki. Te zęby pełnią rolę filarów mostu, a korona lub korony umieszczone w obszarze luki nad dziąsłem stanowią jego przęsło. Koronę protetyczną porcelanową, można porównać do rodzaju nakładki, którą zakłada się na ząb lub implant. W przypadku naturalnego zęba, konieczne jest odpowiednie jego oszlifowanie, aby umieszczona na nim korona była zgodna z wyglądem zęba i doskonale wpasowywała się między sąsiednie zęby. Korona porcelanowa jest trwale zamocowywana za pomocą cementu. Główną zaletą koron porcelanowych jest ich trwałość i naturalny wygląd korony wykonanej z tego materiału. Nawet w przypadku, gdy korona jest stosowana tylko w przypadku  jednego zęba (na przykład w przypadku złamania), implant nie wyróżnia się na tle innych zębów. Co więcej, nie wywołuje negatywnych reakcji w organizmie po osadzeniu w jamie ustnej. Współczesna protetyka stomatologiczna jest bezpieczna dla Pacjentów i umożliwia znaczną poprawę wyglądu nawet w przypadku zaniedbanego uśmiechu. Efekty te zwykle przynoszą satysfakcję Pacjentom i przywracają im pewność siebie. Jeśli chodzi o trwałość koron porcelanowych, odpowiednio utrzymana korona porcelanowa, może służyć nawet przez okres do 20 lat. Warto jednak niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem, w przypadku ewentualnych problemów pojawiających się wcześniej i, jeśli to konieczne, dokonać niezbędnych napraw.


W naszej klinice przeprowadzamy wiele zabiegów zakładania koron na zęby. Zawsze dążymy do najlepszych efektów, a nasze usługi cieszą się uznaniem Pacjentów. Świadczy o tym fakt, że wielu z nich powraca do nas w przypadku kolejnych problemów stomatologicznych z innymi zębami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, przyjmujemy Pacjentów z całej Polski i z innych krajów, zapewniając obsługę również w innych językach. U nas Pacjent może być pewien, że zabieg zostanie wykonany z należytą starannością i że zaoferowane będzie wsparcie także po jego zakończeniu. Zakładanie koron zębowych może znacząco poprawić pewność siebie i jakość życia, likwidując kompleksy związanymi z wyglądem zębów. Aby zapewnić długotrwałą trwałość korony porcelanowej, konieczne jest codzienne utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Kluczowym elementem jest regularne szczotkowanie zębów po posiłkach. Jednak należy być ostrożnym i korzystać jedynie z miękkich szczoteczek oraz past do zębów o niskim stopniu ścierania. Nie zalecamy stosowania past wybielających ani tych z drobinkami. Podczas procesu czyszczenia ważne jest skupienie się na obszarze, gdzie korona porcelanowa zęba łączy się z dziąsłem, ponieważ to miejsce jest szczególnie podatne na gromadzenie resztek pokarmowych. Nawet jeśli nie jesteśmy podatni na próchnicę, wciąż istnieje ryzyko stanów zapalnych. Dlatego warto również wprowadzić nawyk płukania jamy ustnej płynami bez alkoholu i delikatnego nitkowania przestrzeni międzyzębowych.

Specjalizacje

Gabinetu IMPLANT-Art, Warszawa Mokotów

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)