Leczenie endodontyczne, nazywane częściej leczeniem kanałowym to metoda leczenia, która jest stosowana w przypadku bardzo zniszczonych zębów - to znaczy takich, w których doszło do nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba.

Przez nieodwracalne zmiany w miazdze, rozumiemy brak możliwości leczenia zęba tradycyjnymi metodami, w tym poprzez bezpośrednie lub pośrednie wypełnienie miazgi zęba. Ząb kwalifikuje się do endodoncji przede wszystkim w wyniku nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej próchnicy. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe zęba pozwala przedłużyć jego “życie” i uniknąć konieczności jego ekstrakcji.

Etapy leczenia kanałowego:

  1. Endodonta rozpoczyna leczenie od dokładnego i całkowitego usunięcia (oczyszczania) kanałów korzeni zębowych i komory zęba z zainfekowanych tkanek, czyli nerwów i naczyń krwionośnych.
  2. W drugim etapie leczenia stomatolog przystępuje do poszerzenia i ukształtowania kanałów korzeniowych (w celu jak najlepszego przygotowania ich do procesu wypełniania) oraz dezynfekcji przy pomocy środków płuczących o właściwościach antybakteryjnych.
  3. Na koniec lekarz wypełnia wolne przestrzenie w kanałach przy pomocy biozgodnego materiału - najczęściej gutaperki. 

Leczenie endodontyczne nie zawsze można zakończyć podczas jednej wizyty u stomatologa - wszystko zależy od ilości kanałów korzeniowych i ich budowy, a także stopnia trudności przeprowadzenia całej operacji.

W gabinecie stomatologicznym Implant-Art przykładamy wielu starań, by kanałowe leczenie było przeprowadzone bardzo dokładnie i w sposób jak najmniej bolesny dla pacjenta. Wykorzystujemy w tym celu ręczne i maszynowe narzędzia kanałowe, a także mikrosilnik endodontyczny. Leczenie kanałowe przeprowadzamy na podstawie wykonywanych regularnie zdjęć RTG, co sprawia, że cały zabieg jest nie tylko sprawny, ale też bardzo precyzyjny.